8. listopadu 2013 v časných ranních hodinách spustí Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) dlouho očekávaný projekt. Pod názvem „komunikační vagón“ bude každou sobotu součástí každé soupravy na lince „A“ vagón, který bude určen pro cestující, jež si rádi povídají. Umístěn bude uprostřed soupravy, nebude nijak označen a bude jezdit od zahájení do ukončení provozu. Vyzkoušíte jej?
Dnešní doba by se možná dala, s trochou nadsázky, charakterizovat jako doba „elektronické komunikace“. Píšeme e-maily, neustále máme u ucha mobil (nebo nám alespoň neklidně vrní v kabelce), posíláme a dostáváme sms, mms, chatujeme, na facebooku, twitteru či jinde informujeme svět o svých pocitech, plánech, úspěších i neúspěších, radostech i smutcích. Žijeme virtuálně! A zapomínáme se spolu bavit normálně, přirozeně, slovy, která jsou doplněna gesty a mimikou. Slovy, jejichž smysl podtrhuje i náš tón hlasu, jeho barva a napětí. A to by rád DPP aspoň trochu změnil.
„Komunikační vagón – co to vlastně je?
Od zítřejšího rána tedy vyjede na linku „A“ pražského metra v každé vozové soupravě také tzv. “komunikační vagón“. Bude součásti každé soupravy od zahájení provozu až do jeho ukončení. Vůz nebude nijak výrazně označen. Ve vestibulech stanic na lince metra „A“ bude však každou sobotu vyvěšeno upozornění na informačních tabulích.
Původně seznamovací, teď komunikační…
Původní myšlenka, která vznikla v květnu roku 2013, doznala v průběhu přípravné fáze zajímavé změny. Zpočátku se totiž plánovalo, že vůz bude určen pro ty cestující, kteří se budou chtít seznámit. Budou si chtít najít svůj protějšek. Postupně se ale koncepce vydala směrem ke komunikaci. Nyní je tedy „komunikační vagón“ určen hlavně pro ty cestující, kteří si chtějí během jízdy povídat. Mluvit s ostatními cestujícími. A jestli se u povídání seznámí či nikoliv, to už nechává DPP jen a pouze na nich.
Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP, charakterizuje na webu DPP projekt takto: „Komunikační vagony nebudou určeny striktně lidem majícím zájem o komunikaci, v žádném případě tedy nedojde k narušení kapacity přepravy. Jedná se prozatím pouze o pilotní projekt a budeme hodnotit jeho odezvu.“
Anketa k projektu „komunikační vagón“
DPP si zájem o plánovaný projekt ověřil v anketě na svém webu v měsíci září. Z vyhodnocení odpovědí vyplynulo, že až 80 % cestujících si myslí, že seznámit se v metru je skutečně možné. DPP z toho vyvozuje, že cestující takový projekt vítají a že tedy má smysl jej spustit. 1/3 cestujících v anketě uvedla, že již v metru skutečně seznámila a vzešlo z toho přátelství či láska. Myšlenku, že lidé dnes upřednostňují virtuální komunikaci před osobní, podpořily v anketě 2/3 cestujících.
Jak to vidí radní pro dopravu Jiří Pařízek
„V současné době, kdy převažují spíše elektronické formy komunikace (SMS, mail či sociální sítě), je vhodné se vrátit k mluvenému slovu a tento způsob komunikace obrodit. K tomuto účelu může sloužit i projekt komunikačního vagónu metra,“ uvedl Jiří Pařízek, radní pro oblast dopravy.
Nejen pro nezadané
V počátcích projektu byl vagón, který zítra vyjede na svou trasu poprvé, prezentován jako „vagon pro nezadané osoby“. Postupem času se ale tato myšlenka transformovala do podoby „vagonu, který je otevřen všem“, školákům, studentům, pracujícím či seniorům bez ohledu na aktuální stav. Na zahájení a rozvinutí komunikace budou mít cestující maximálně 21,3 minuty. To je totiž přesně doba, za kterou souprava metra linku „A“ projede. Za tu dobu urazí souprava 10,995 km a zastaví ve 13 stanicích.
Doufejme, že se projekt osvědčí, že se bude obyvatelům Prahy i jejím návštěvníkům zamlouvat a že si své příznivce rychle najde! Hodně zdaru živé lidské komunikaci!
Foto: dpp.cz
pchj
|