Od popravení političky Milady Horákové uběhlo téměř šedesát čtyři let a to je dost dlouhá doba na to, aby byl v Praze umístěn pomník této odvážné ženy. V hlavním městě má Milada Horáková již pár skulptur či pamětních desek, měla by ale mít dílo větší velikosti v centru pozornosti. A tím by mohl být park u hlavního nádraží.
Nejvhodnějším pomníkem, který si tato žena zaslouží, je socha v její podobě. Měla by být v životní či lehce nadživotní velikosti. Záměr je již schválen a nyní se připravuje soutěž na podobu sochy, jejíž pravidla odsouhlasí výběrová komise již za týden.
Ve hře jsou dvě konkrétní lokality, kde by mohla socha stát. První je v křížení ulice Washingtonova a Politických vězňů, druhá pak na křižovatce Washingtonova a Opletalova. O přesném umístění se vedou spory mezi Klubem dr. Milady Horákové a zastupitelem Prahy 1 Janem Stránským, přitom s nápadem na pomník přišly právě tyto strany. Podle Stránského bude moudré zvolit kompromis, aby ze záměru nesešlo úplně.
Horáková mezi bezdomovci u Sherwoodu
Okolí hlavního nádraží se nemusí zdát vhodným místem pro sochu tak významnou kvůli nechvalně známému Sherwoodu u hlavního nádraží, kde se schází pražští bezdomovci a jiná individua. Park Vrchlického sady by se ale měl brzy dočkat velkých úprav a změn, které by měly změnit jeho špatnou pověst.
"Je to symbolické místo. Nedaleko stojí Petschkův palác, v němž byla Horáková za nacistické okupace vystavena krutým výslechům, o něco vedle je dům ve Washingtonově ulici č. 26, v němž po válce sídlila Rada československých žen, jejíž byla předsedkyní. A proti nim ve Wilsonově ulici stojí budova poválečného Národního shromáždění, v níž jako poslankyně podstupovala svůj zápas za udržení demokracie," vysvětluje Stránský.
Ideálně by prý socha Horákové mohla stát již letos. Ovšem politici mluví nejdříve o roce 2015.
Foto: metropol.cz
(rez)
|