Hlavní město zvažuje zásadní rekonstrukci Staroměstské radnice, která by vyřešila její chaotické používání. Mohla by se rozdělit na několik různých částí sloužících k jiným účelům, které by měli své vchody. Dále by v sousedním domě U Minuty mohla vzniknout kavárna. Problémem takové velké přestavby je cena, která zde může dosahovat více než 100 miliónů korun.
Město považuje nynější využití Staroměstské radnice za nedostatečné a chaotické. "Těžko můžeme Pražany přesvědčit, že umíme zadministrovat město, když nejsme schopni zadministrovat Staroměstskou radnici," poznamenal náměstek primátora Václav Novotný. V budově se kříží více provozů. Na jednom místě se sejdou turisté, kteří si sem přijdou pro informace do Pražské informační služby (PIS), svatebčané a návštěvníci výstav.
Pražský výbor kultury si již v červenci objednal architektonickou studii, kterou zpracoval SGL Projekt s.r.o. Členové výboru ji nyní dostali k prostudování, o budoucnosti radnice budou diskutovat na lednové schůzi.
Řešením je rozdělení budovy do čtyř částí
Autoři studie považují současně řešený prostor staré radnice za nekoncepční, lidé se v něm prý snadno ztratí. Rozdělili ho proto do čtyř funkčních celků, a to na prostory PIS, svatební, zábavně vzdělávací historickou zónu a zábavní suterén archeologie a každá část by měla i svůj vlastní vchod.
Architekti také navrhují využít historická spojení mezi jednotlivými částmi budovy. "Je třeba využít jednotný styl vizuální komunikace a umožnit tak návštěvníkům snadnou orientaci v prostoru a nabízených službách," píše se ve studii. V sousedním domě U Minuty, který je v současné době nevyužitý, by mohla být kavárna.
Je na čase do radnice investovat
Zastupitel Jiří Liška (TOP 09) poznamenal, že poslední investice do Staroměstské radnice byla někdy po druhé světové válce. „Od té doby je jen dojena. Když chceme krávu dojit, musíme ji také dát nažrat," poznamenal k výši předpokládaných nákladů.
Foto: praguecityline.cz, prazskypatriot.cz
(rez)
|